» Материалы за Июнь 2022 года

 
 
 
Сортировать статьи по: дате | популярности | посещаемости | комментариям | алфавиту

Жазғы мектеп 2022

Автор: admin от 28-06-2022, 17:05, посмотрело: 182

0 Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2021 жылғы 26 мамырдағы № 240 бұйрығына қосымша «Жазғы мектепті ұйымдастыру жөніндегі әдістемелік ұсынымдарды» басшылыққа ала отырып мектепте 26 мамыр – 17 маусым аралығында жазғы мектеп ұйымдастырылды.                                                1.Ата-аналардан өтініштер алынды. 2. Білім алушылардың сараланған топтары құрылды. 3. Сабақ кестесі жасалды. 4. Жазғы мектепті ұйымдастырудың жоспары жасалды. 5.Жазғы мектепті жұмыс жасайтын мұғалімдердің  құрамы анықталды. 6.Денешынықтыру мұғалімдерімен қозғалмалы ойын  спорт түрлері, сабақтар ұйымдастырылды. 7.Психологтар психологиялық тренингтер өткізді. 8. Кітап оқу әдетін дамыту және қалыптастыру  мақсатында кітапханшы жұмыс жасады. 8. Сынып жетекшілер дамытушы тақырыптармен  сабақтар ұйымдастырды. Сабақ беретін мұғалімдер және пәндер:

Жазғы мектепте оқитын оқушылардың тізімі.







Оқушының аты-жөні

Сыныбы

Сынып жетекшісі

Бөлінген пән кабинеті

1

Асқарбек Аян

1

Найманақын Сымбат

3

2

Қапен Алинұр

1



3

Мақатай Әмина

1



4

Сағатбек Ерсерік

1



5

Сапарғали Жанғабыл

1



6

Айдосұлы Мирас

3

Өрісбай Шұғыла

11

7

Құдайберген Інжу

3



8

Сабитұлы Асылан

3



9

Байділдә Амина

3



10

Пыштақ Аяна

3



11

Мұсахан Жандос

3



12

Бауыржан Айзере

3



13

Нұрданбек Інжу

3



14

Тұрбек Дамир

3



15

Толықбай Шыңғыс

3



16

Еркінұлы Нұрислам

3



17

Әріпжан Ернар

Сарсенбаева Айнагүл

21

18

Бағашар Ақбота



19

Әшімбек Диас



20

Болатжан Айша



21

Ермекбайұлы Рамазан



22

Есқожа Ербосын



23

Ғаниұлы Бақтияр



24

Қызаш Алтынбек



25

Молдағали Тоғжан



26

Ақылжан Жанна



27

Оразхан Әли



28

Рақымбек Аружан



29

Қыдырбай Рамазан



30

Шиликбаев Ернат



31

Баяш Дінмұхамед

Диханбаева Базаргүл

16

32

Мақсатқызы Толғанай



33

Бектемір Ерсұлтан



34

Тұрдақын Елдана



35

Төкен Шұғыла



36

Тұрбек Зарина



37

Укеш Алия



38

Тінал Мақпал



39

Мұратқызы Диана



40

Семей Иманжүсіп

10ә

Тәліп Тілеуберді

19

41

Оразхан Мадияр

10ә



42

Ғаниқызы Алуа

10ә



43

Жансерікқызы Айсұлу

10ә



44

Қанатбекұлы Аян

10ә



45

Төлеген Құралай

10ә



46

Елдосқызы Дилназ

10ә



47

Кенжеш Лашын

10ә



48

Төлеген Дамир

10ә



49

Бақытұлы Арман

10а

Муслимова Айжан

20

50

Сатылған Тимур

10а



51

Серікұлы Бексұлтан

10а



52

Изтелеу Еркін

10а



53

Ілік Алихан

10а



54

Кадірхан Ерден

10а



55

Укеш Қахарман

10а



56

Тәліп Азамат

10а



57

Нұран Бақнұр

10а



58

Абилжанов Диас

10а



59

Жексенбай Асұлан

10а



60

Манат Көпжан

10а



61

Бақберген Бекнұр

10а



62

Бақбергенұлы Дамиржан

10а



63

Аманбай Диас

10а



64

Бекболат Ағлан

10а



65

Бөлек Нұрбек

10а



66

Сейітқұл Дәурен

10а



Жазғы мектеп ашылу салтанаты және тәрбие шарасынан :

8 «ә» және 10 «а» сыныптарында алгебра  пәнінің оқытылуы  туралы .8 «ә» сыныбынаалгебра пәнінен  аптасына  5 сағат сабақ кестесі бойынша барлығы  17  сағат сабақ өткізілді. Оқушылармен  «Квадрат түбір. Құрамында квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру. функциясы, оның графигі және қасиеттері. Квадрат теңдеу. Квадрат үшмүше. Квадрат теңсіздік. Параллелограмм, ромб, тіктөртбұрыш, шаршы және олардың қасиеттері мен белгілері. Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер. Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары. Жазықтықтағы координаталар әдісі» , 10 «а» сыныбына  «Функция және оның берілу тәсілдері. Функциялардың графиктерін түрлендіру. Функция қасиеттері. Кері функция ұғымы. Күрделі функция. Тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері. Арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс. Қарапайым тригонометриялық теңдеулер. Тригонометриялық теңдеулерді шешу әдістері. Қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шешу. Туындыны табу ережелері. Туындының физикалық және геометриялық мағынасы. Күрделі функцияның туындысы. Тригонометриялық функциялардың туындылары»осы тақырыптар және осы тақырыптарға негізделген мақсаттар бойынша түсіндірме жұмыстары жүргізілді және қосымша оқушыларға өзіндік жұмыстар, шығармашылықпен жұмыс, есептер шығару, деңгейлік тапсырмалар, топпен, жұппен, жеке жұмыстар сияқты жоспар бойынша жұмыстар атқарылды. 8 «ә» сыныбында Ақылжан Жанна, Молдағали Тоғжан, Рақымбек Аружан, Бағашар Ақбота, Есқожа Ербосын сабақта жоғары белсенділік танытып, шығармашылық қабілеттерін көрсете білді. Ермекбайұлы Рамазан, Әріпжан Ернар, Шиликбаев Ернат, Әшімбек Диас, Оразхан Али, Қыдырбай Рамазанмен сабақ барысында жекелей жұмыс жасалынып, деңгейлік тапсырмалар беріліп отырды.10 «а» сыныбындағыБақбергенұлы Даміржан, Ілік Алихан, Серікұлы Бексұлтан, Тәліп Азамат, Манат Көпжан, Бекболат Ақлан білім сапасындағы олқылықтарды жою мақсатында меңгеруге тиіс тақырыптарды толық меңгеріп, берілген тапсырмаларды уақытысында орындап отырды. Ал Бақберген Бекнұр, Бақытұлы Арман, Жексенбай Асұлан, Нұран Бақнұр, Сейтқұл Дәуренге тақырыптарға байланысты тапсырмалар деңгейлеріне қарай жеңілдетіліп берілді. Оқушылар қиындық туындаса да барынша белсенділік танытты. Сабақ барысында оқушылардың теориялық білім алып, есептер шығарудың әдістерін меңгеріп қана қоймай сол сияқты логикалық ойлауларына  дүниетанымдық көзқарас қалыптастырылды. Математиканың практикалық бағыттылығы, оқушылардың логикалық және шығармашылық ойлау қабілетін қалыптастыруға және оны дамытуға өмірлік нақты құбылыстарды танып білудегі ғылыми әдістерді оқушының функционалдық сауаттылығын қалыптастырып, сыни тұрғыдан ойлауды дамытуға мүмкіндік жасалды.Оқу барысында оқушыларға тақырып бойынша слайд, видеолар арқылы түсіндірме жұмыстары жүргізіліп, соның негізінде  әр түрлі тапсырмалар берілді. Оқушылар сабаққа уақытысында қалмай келіп, берілген тапсырмаларды орындап отырды. Сабақ барысында оқушының жеке қабілетін дамытуға, оқушының  шығармашылық қабілетін дамыта оқу жүзеге асырылды. Алынған тест жұмыстары тексеріліп, салыстырмалы көрсеткішінің мониторингісі жасалынды. Нәтижелерді талдай келе, оқушылардың жоғарыдағы тақырыптарды меңгеруінде ілгерілеушілік бар екендігін байқауға болады. 2022-2023  оқу жылында олқылықтарды толықтыру жұмыстары жүргізілетін болады.Пән иесі:Мусилимова А.

8 «ә»  алгебра  пәнінің оқытылуының салыстырмалы көрсеткіші мен  мониторингісі     

Аты-жөні

I-тест 26.05

II-тест

17.05

Айырма

1

Ақылжан Жанна

8

11

+3

2

Әріпжан Ернар

6

7

+1

3

Әшімбек Диас

6

8

+2

4

Бағашар Ақбота

6

10

+4

5

Болатжан Айша

8

12

+4

6

Ғаниұлы Бахтияр

7

10

+3

7

Ермекбайұлы Рамазан

6

7

+1

8

Есқожа Ербосын

7

11

+4

9

Қыдырбай Рамазан

7

9

+2

10

Қызаш Алтынбек

8

10

+2

11

Молдағали Тоғжан

7

10

+3

12

Оразхан Әли

6

7

+1

13

Рақымбек Аружан

8

11

+3

14

Шиликбаев Ернат

6

7

+1


10 «а»  алгебра  пәнінің оқытылуының салыстырмалы көрсеткіші мен  мониторингі


Аты-жөні

I-тест

II-тест

Айырма

1

Абилжанов Дияс

8

11

+3

2

Аманбай Диас

8

9

+1

3

Бақберген Бекнұр

7

10

+3

4

Бақбергенұлы Дамиржан

10

13

+3

5

Бақытұлы Арман

7

9

+2

6

Бекболат Ақлан

9

12

+3

7

Жексенбай Асұлан

7

9

+2

8

Изтилеу Еркін

7

9

+2

9

Кадірхан Ерден

9

11

+2

10

Манат Көпжан

9

12

+3

11

Нуран Бақнур

8

10

+2

12

Сейтқұл Дәурен

7

9

+2

13

Серікұлы Бексултан

9

12

+3

14

Тәліп Азамат

9

13

+4

15

Укеш Қаһарман

8

10

+2

16

Ілік Алихан

10

14

+4

2021-2022 оқу жылында  8 – сыныптарда химия пәні бойынша жазғы мектеп жұмыстары ұйымдастырылып, күнтізбелік – тақырыптық жоспары жасаланып, бекітілді. 26 мамыр мен 17 маусым аралығында аптасына 4 күн сабақ кестесі бойынша сабақтар өткізілді. Пән мұғалімі Т.М.Мергенбаева.  Жазғы мектеп сабақтарында жыл бойынша оқушыларда олқылықтар жіберілген тақырыптар мен мақсаттар бойынша жұмыс жүргізілді. Әр оқушымен жеке жұмыс жүргізілуіне мүмкіндіктер болды, түсінбей жүрген тақырыптар бойынша талқылаулар жасалынып, реакция теңдеулерін жазу және оны теңестіру бойынша, сандық есептер шығару бойынша жұмыстар жүргізілді.

8 «Ә» сыныбы 

Мерзімі 

Оқушы саны 

Макс балл

Бақылау жұмысының пайыздық мазмұны

сапа,

%

үлгерім,

%

0-39%

40-63%

64-84%

85-100%

26 мамыр 

13

15

-

7

6

-

46

100

13 маусым 

8

15

-

4

4

-

50

100


8 «А» сыныбы 

Мерзімі 

Оқушы саны 

Макс балл

Бақылау жұмысының пайыздық мазмұны

сапа,

%

үлгерім,

%

0-39%

40-63%

64-84%

85-100%

26 мамыр 

8

15

-

1

5

2

87,5

100

13 маусым 

7

15

-

-

4

3

100

100


8ә сынып оқушыларының жазғы мектеп» бойынша бақылау жұмыстарының қорытындысы
Оқушының аты- жөні 26 мамыр 13 маусым 
Жинаған балы 
БағасыЖинаған балы 
Бағасы
1Ақылжан Жанна

12

4

11

4

2Бағашар Ақбота

11

4

8

3

3Болатжан Айша

12

4

12

4

4Ғаниұлы Бахтияр

8

3



5Ермекбайұлы Рамазан

7

3



6Есқожа Ербосын

7

3



7Әріпжан Ернар



8

3

8Әшімбек Диас

10

4



9Қыдырбай Рамазан

9

3



10Қызаш Алтынбек

9

3



11Молдағали Тоғжан

12

4

11

4

12Оразхан Әли

7

3

8

3

13Рақымбек Аружан

11

4

12

4

14Шиликбаев Ернат






8 «А» сынып оқушыларының «Жаздық мектеп» бойынша бақылау жұмыстарының қорытындысы

Реті Оқушының аты-жөні

26 мамыр 

13 маусым 

Жинаған балы

Бағасы

Жинаған балы

Бағасы

1БаяшДінмұхамед 

11

4

12

4

2Мақсатқызы Толғанай

14

5

15

5

3Мұратқызы Диана

9

3

11

4

4Тінәл Мақпал

10

4

12

4

5Төкен Шұғыла

11

4

14

5

6Тұрбек Зарина

12

4

13

4

7Тұрдақын Елдана

15

5

14

5

8Укеш Алия

11

4













Категория: Жаңалық

 

Инклюзивті білім беру

Автор: admin от 28-06-2022, 16:56, посмотрело: 113

0




Категория:

 

«Ұлағат» шығармашылық тобының 2021-2022 оқу жылында жүргізген жұмыстары

Автор: admin от 28-06-2022, 16:52, посмотрело: 176

0

Шығармашылық- ұстаздың  басты  қаруы  екені  белгілі.  Осы мақсатта мұғалімдерге әдістемелік көмек беру үшін құрылған «Ұлағат» шығармашылық тобы құрылды.  Мектептің әдістемелік істері жөніндегі  орынбасары Г.Жаңабатырова топ мүшелерінің құрамы  бекітілген мектеп директорының бұйрығымен таныстырды. Шығармашылық топқа А.Кокимбаева- орыс тілі пәнінің мұғалімі, Ә.Байдулатова- бастауыш сынып мұғалімі, А.Ұнасбаева- математика  пәнінің  мұғалімі, А.Сарсенбаева- физика  пәнінің мұғалімі, Б.Дикамбаева- биология пәнінің  мұғалімі, С.Салимжанова- бастауыш сынып мұғалімі, А.Шыңғысов- тарих пәнінің мұғалімі, топ жетекшісі І.Қуанышбекқызы- қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі. Топтың   алғашқы отырысында 2021-2022 оқу жылына арналған жылдық жұмыс жоспарын таныстырылды. Топ жетекшісі 2021-2022 оқу жылына жоспарланған жұмыстарды таныстырды.


Жоспар  бойынша жас мамандарға әдістемелік көмектер көрсетілді. «"LеssonStudy"  жүргізудің білім сапасын арттырудағы  рөлі қандай?.»  тақырыбында мектепте 10 ә сыныбымен "LеssonStudy"  сабақты зерттеу әдісі қазақ әдебиеті сабағынан жүргізілді. Сабақты  зерттеу  тобы құрылып аталған сыныпты 3 топқа бөліп  зерделенді. "LеssonStudy"  дің 2 циклы өткізілді. Енді 3 цикл және қорытынды жасалуы керек. 

Күзгі каникул кезінде  ынтымақтастық  атмосферасын  орнату арқылы  бірлескен  іс-әрекетті  тиімді  ұйымдастыруға  бағытталған   магниттік  мектептер іс-шара  жоспары  аудан  көлемінде  жүзеге  асырылды.  Іс-шара   мазмұнына   сәйкес 01.11-08.11 аралығындағы  күзгі  каникул кезінде  мектебімізге  тиесілі магниттік мектептермен «Каникулдық мектеп»   іс-шара  жоспары   жасалып,   мектеп  директорымен  бекітілді. Магниттік  мектептерге  Бестөбе, Талды, Ниязбеков  және Қарқара  мектептері кіреді.  Каникулдық мектеп  іс-шара  жоспары  бойынша мектептің  шығармашылық тобымен 01.11.2021ж   іс-шара  жоспарын талқылау  отырысын  өткіздік. Магниттік  мектептермен  де 02.11.2021ж күні ZOOM платформасында  отырыс  өткізілді.  Отырыс барысында  жаңадан  қатарымызға  қосылған  мектептерге  жылдық  жұмыс  жоспары  мен  былтырғы   оқу  жылында  атқарылған  жұмыстар туралы  мәліметтер  берілді.  Жаңа қосылған  Ниязбеков  және   Талды  мектептері ұстаздарынан  сауалнама  алынып, қажеттілік  деңгейі  анықталды.  Мұғалімдермен  жылдық  жоспарға  байланысты  талқылау  жұмыстары  жүргізілді. Айтылған  ұсыныстарды  ескере  отырып жоспарға  бірқатар  толықтырулар  енгізілді. Талды  мектебінің  ұстаздары  әдістемелік  күн  өткізу  туралы  ұсыныстар айтты. 


03.11.2021ж магниттік  мектеп  ұстаздарының  толық  қатысуымен «Сабақтағы  әдіс-тәсілдерді тиімді пайдаланудың  білім сапасындағы олқылықтарды жоюдағы  рөлі.»  тақырыбында шығармашылық  топ  мүшелері  І.Қуанышбекқызы,  А.Кокимбаева, А.Сарсенбаевалар  вебинар   өткізді.  Вебинар  барысында  жаңа  белсенді  әдіс-тәсілдер  көрсетілді. Бұл әдіс- тәсілдердің сабақ  барысында  пайдаланудың  тиімділігі  талқыланды.  Себебі, сабақ- оқытуды  ұйымдастырудың  ең  негізгі  формасы  болып  табылатыны  сөзсіз. Мұғалімдер  вебинар  барысында  практикалық  жұмыстар  атқарып,  әдістердің   тиімділігіне  өздері  көз  жеткізді. 

04.11.2021ж күні «Білім  сапасындағы олқылықтарды анықтау және  оны  жою  жолдары»  тақырыбында вебинар  өткізілді. Вебинар  барысында математика, бастауыш сынып, тарих пәндері  бойынша  білімдегі   олқылықты  анықтау  және  жұмыс  істеу  жолдары  туралы әс-тәжірибесімен  бөлісті. Білімдегі  олқылық - күн  тәртібіндегі  бірінші  мәселе  болғандықтан вебинардың  маңыздылығы  жоғары  болды.  

Оқушылардың   үлгерім  деңгейіне байланысты  бастауыш  сыныптағы, математика   пәнінен,  тарих  пәнінен  оқушылармен  жүргізілетін   әдіс-тәсілдердің  тиімділігі талқыланды. 

Аталған  іс-шараның мұғалімдер  шығармашылығын  шыңдаудағы   рөлі  өте  маңызды болды. Каникул  жағдайында  да әріптестердің  өзара  бірлескен  оқудағы  жетістікке ұмтылуы  көңіл  қуантарлық  жағдай.. 

Магниттік мектептермен жұмыстың іс-шара жоспарына  сәйкес Талды  орта мектебінде 2021 жыл  желтоқсан айының 9 жұлдызында Әдістемелік  күн өткізілді. Бағдарламаның  мазмұнына сәйкес мектеп директорының әдістемелік істері жөніндегі орынбасары Г.Жаңабатырова ашылуын жасады. Бағдарлама мазмұнына сәйкес ашық сабақтар мен мектеп  мұғалімдерімен коучинг-сабақ  тақырыптарымен, әдістемелік  күннің өткізілу  мақсатымен  таныстырды.


5 –сыныппен орыс тілі пәнінен  А.Кокимбаева «Чем  пахнут  ремесла»,  математика пәнінен А.Ұнасбаева 5- сыныппен «Жай  бөлшектерді және аралас сандарды  көбейту. Өзара жай сандар. /Есептер ығару/»тақырыбында  және жаратылыстану  пәнінен Б.Диқамбаева                         6- сыныппен «Тұрмыстық  химия  өнімдері» тақырыбында ашық сабақтар өткізілді. Ашық  сабақтар өте жоғарғы  деңгейде өткізілді. Мектеп  мұғалімдері әдіс-тәсілдердің өзгешелігі мен ерекшелігін атап, алғыстарын білдірді. 



Мектеп  мұғалімдерімен «Сабақтағы  оқу мақсатына  жету жолдару»  тақырыбында І.Қуанышбекқызы  коучинг-сабақ өткізді. Коучинг – сабақтың  мақсаты:  «Оқу мақсатына жетуде сабақтың мақсаты мен бағалау критерийін құрастыра білу,нәтижеге жету жолдарын қарастыру.Оны оқу үдерісін жетілдіруде қолдану тиімділігін зерделеу. Оқу мақсатына жету жолдарын саралау.» болды. Коучинг барысында «Сәйкестік» тренингі, «Постер» әдісі жүргізіліп, сергіту  сәтінде «Мен  ақылдымын»  ойыны ойналды.Кері  байланыс«Маңыздылық  аймағы»  әдісі  арқылы  жүзеге  асырылды. Рефлексия  «Екі  дұрыс, бір бұрыс» әдісімен жүзеге асырылды.  Коучинг  -сабақ  өз мақсатына жетті. 


Шығармашылық  топтың ұйымдастыруымен мектепте “Белсенді әдіс-тәсілдерді тиімді пайдалану- сапалы білім кепілі” атты аудандық семинар  өткізілді. Семинарға  ауданның басқа да мектептерінен  және  аудандық  әдістемелік кабинеттің  әдіскері  Н.Толымбекова  қатысты.  Семинар  тақырыбына  сай теориялық  және  практикалық  жұмыстар  жүргізілді.  Семинар қорытындысы  бойынша  жағымды  кері  байланыстар  берілді. 

ІІІ тоқсанның  ішінде топ  мүшелері Алматы  облысы  жетекші мектептердің облыстық семинарына қатысты. Қарасаз ауылындағы облыстық семинарға А.Кокимбаева, А.Ұнасбаева, А.Сарсенбаева, А.Шыңғысовтар қатысып келді.

Қапшағай  қаласындағы Алматы  облысы  жетекші мектептердің облыстық семинарына І.Қуанышбекқызы мен Қ.Алимбаевалар қатысты. Аталған семинардан  топ  мүшелерінің  алары көп болды. Семинар барысында  кіріктірілген  сабақтар  өткізіліп, тәрбие  бағытында  сыныптан  тыс  шаралар  көрсетілді. Мектептегі бақылау-басшылық жұмыстарын  тиімді  жүргізу  туралы әдістемелік  тәжірибе  алаңы  болды. 


Мектептегі  пәндер  бірлестіктері өздеріне  берілген “Lesson  study” зерттеу  сабағы бойынша  өз есептерін берді. Олар  Бастауыш, Тілдер бірлестіктері  болды. Бұл зерттеу  әдісінің  оқу  процесіндегі  тиімді  жақтары көп екендігі ортақ ой болды. 














Категория: Мұғалімдер шығармашылығы

 

1 наурыз «Алғыс айту » күні

Автор: admin от 28-06-2022, 16:39, посмотрело: 131

0

 «ЖасҰлан біріңғай жасөспірімдер мен балалар ұйымының» 1 наурыз

«Алғыс айту » күніне орай ұстаздарға арнаған бейне баяныжарияланды.

«ЖасҰлан бірыңғай жасөспірімдер мен балалар  ұйымына  4-сыныптарды ұйымға  қабылдау салтанатты жиыны болып өтті»  

  «ЖасҰлан бірыңғай жасөспірімдер мен балалар  ұйымының»  ұйымдастыруымен 8,7,6 сыныптар арасында «Жыл анасы,жыл-сұлтаны,          жыл-аруы» байқауы 4 турдан өтті. «Жыл анасы» 7 «а» сынып жетекшісі А.Унасбаева марапатталды.

Категория: Сабақ кестесі

 

"Сенім" өзін-өзі басқару ұйымы

Автор: admin от 28-06-2022, 16:25, посмотрело: 319

0

Қыркүйек айының басында жоспар бойынша «Сенім» өзін-өзі басқару ұйымының Ұланбасы мен мүшелері сайланды. Ұйымға жалпы мектебіміздің 10 сынып оқушыларының, барлығы 27 оқушы, «Сенім» өзін-өзі басқару ұйымының мүшесі болып сайланды. Ұйымның Ұланбасын мектепбіміздің 6-11 сыныптар аралығында дауыс беру арқылы сайланды. «Сенім» өзін-өзі басқару ұйымының белсенділері болып төмендегі оқушылар сайланды:

«Сенім өзін-өзі басқару» ұйымының Ұланбасы: Тәліп Азамат

«Сенім өзін-өзі басқару» ұйымының білім министрі: Бақбергенұлы Дамиржан

«Сенім өзін-өзі басқару» ұйымының ақпарат министрі: Жансерікқызы Айсұлу және 

«Сенім өзін-өзі басқару» ұйымының мәдениет министрі: Ілік Алихан және Қадірхан Ерден

«Сенім өзін-өзі басқару» ұйымының спорт министрі: Бақберген Бекнұр 

«Сенім өзін-өзі басқару» ұйымының еңбек министрі: Бақытұлы Арман 

«Сенім өзін-өзі басқару» ұйымының тазалық министрі: Манат Көпжан «Сенім өзін-өзі басқару» ұйымының ішкі істер министрі: Қанатбекұлы Аян 

«Сенім өзін-өзі басқару» ұйымының сыртқы істер министрі: Серікұлы Бексұлтан және Бекболат Ағлан


Қыркүйек айының ортасында жоспар бойынша  «Сенім» өзін-өзі басқару ұйымының мүшелерін қабылдау және Ұланбасын ұлықтау рәсімі өтті. Қабылданған ұйым мүшелері және ұйым белсенділері мектеп оқушыларының алдында ант берді және мектеп-лицей директорының у.м.а Гульнара Жаңабатырова ұйым мүшелеріне арнайы тігілген «Сенім» ұйымының белгісі бар галстуктерді табыстады. 


«Сенім» өзін-өзі басқару ұйымының ұйымдастыруымен 04.10.2021 жылы, ұстаздар күніне байланысты "Ұлылықтың басында ұстаз тұрады" атты ұстаздар арасында эстафеталық жарыс өткіздік.Аталған жарысқа жалпы 4 бірлестіктен 4 команда қатысты. Осы командалар арасынан басым түсіп Тілдер бірлестігі "Самұрық" командасы жеңіс тұғырынан көрінді. Соңында марапаттау рәсімі жүргізіліп, қатысқан командаларға бағалы сыйлықтар берілді. Ұлағатты ұстаздар мерекесі осы жылы ерекше жарыспен есте қалды. Және осы жарс аудандық «Қарқара» газетіне жарияланды.

К.Нұрпейісұлы атындағы мектеп-лицейі , “СЕНІМ” өзін-өзі басқару ұйымы ұйымдастырған “Жақсылық жасап жарысайық” атты қайырымдылық жобасы аясында мектебіміздің 6-10 сыныптар аралығында жәрмеңке ұйымдастырылды. Жәрмеңкеге қатысқан әр сыныпқа алғыс айтамыз. Жәрмеңкеден түскен ақшаға, үйден оқитын 2 оқушымызға сыйлықтар және сабаққа керекті құрал-жабдықтар алынып тапсырылды. Екінші бөлігіне қарт кісінің үйіне азық-түлік алынды және оқушыларымыз 2 қарт кісінің есік алдындағы қарларын күреп, тазалап берді. Осындай қайырымды жастарымыз көп болсын. Мектеп оқушыларына және “Сенім” ұйымының мүшелеріне ерекше алғыс айтамыз. Мектебімізде осындай игі істер көп болсын!! 
“Сенім” өзін өзі басқару ұйымының ұйымдастыруымен 3 тоқсанның соңына дейін, әрбір жұма күнін “National values day” - «Ұлттық құндылықтар күні» деп арнап отырмыз. Бұл шараны ұйымдастыруымыздың басты мақсаты: Қазақтың ұлттық құндылықтарын оқушыларға дәріптеу. Қазақи нақыштағы киімдерді тек 22-наурызда ғана емес, күнделікті немесе басқа күндері де кие алатынымызды дәлелдеу. 25.02.2022 жылы бастау алған бұл шараға 5-11 сыныптар аралығында және мектеп ұстаздары қазақи нақышта киімдер, ер адамдар тақия, шапан, қыздар камзол киіп , әшекей бұйымдар тағып келді. Бұл шарамыз әр жұма сайын жалғасын тапты.

22-наурыз мерекесіне орай «Қош келдің Әз Наурыз!» атты іс-шара ұйымдастырылды. Іс-шарамызға 1-11 сыныптар аралығында барлық оқушылар қатысып , өз өнерлерін көрсетті. Ұйымдастырылу барысында жылды қортындылау мақсатында мектеп бойынша неше түрлі номинациялар берілді. Мысалы, атап айтқанда «Ең шулы сынып» - 6 ә сыныбы , «Ең тыныш сынып» - 10 ә сыныбы, «Мектеп мақтанышы» - Серікұлы Бексұлтан, «Ең үлгілі сынып жетекші» - Сағымбекова Гаухар, «Ең сәнді ұстаз» - Төребек Самат, Кокимбаева Айда, «Ылги кешігіп келетін оқушы» - Ернатқызы Еркежан ,  «Ең әдемі кабинет» - Бинур апайдың кабинеті. Осы іс-шарада  “National values day” - «Ұлттық құндылықтар күніне» байланысты қортынды жасалында және марапаттар ұсынылды. 
“Сенім” өзін өзі басқару ұйымының мүшелері 1-мамыр Бірлік күніне орай алаңда украин және өзбек биін биледі. Осылайша аудандық іс-шарада өз белсенділіктерін танытты. Наурыз айында жоспарға сәйкес сенбіліктер ұйымдастырылды. Сенбілік мектеп ауласында өтті.








Категория: Сабақ кестесі

 

Жыл басы Әз-Нааурыз құтты болсын!

Автор: admin от 28-06-2022, 16:19, посмотрело: 123

0

Ұрпаққа берілетін ең өзекті идеясына халықтың адами қасиеттері тұғыр болуы тиіс. Қай халық болсын өзіне ғана дараланып тұратын ерекшелігінің бірі - тәрбие. Тәрбие - мәңгілік және адамзаттық... Бұл ерекшеліктер ғасырдан ғасырға, ұрпақтан ұрпаққа мирасқа қалып отырады.  Осы заманғы адамгершілік тәрбиесі жекелеген бағыттарға емес, адамгершілік құндылықтарға негізделеді.Адам - ең әуелі адамгершілігімен, парасатының биіктігімен көрікті.Мәдениет жоғары адам айналасындағылармен қарапайым қарым-қатынаста болады.Жаңа кезеңдегі білім берудің өзекті мәселесі жас ұрпаққа - адамгершілік - рухани тәрбие беру. Құнды қасиеттерге ие болу, рухани бай адамды қалыптастыру оның туған кезінен басталуы керек. Халықта «Ағаш түзу өсу үшін оған көшет кезінде көмектесуге болады, ал үлкен ағаш болғанда оны түзете алмайсың» деп бекер айтылмаған. Сондықтан баланың бойына жастайынан ізгілік, мейірімділік, қайырымдылық, яғни адамгершілік құнды қасиеттерді сіңіріп, өз - өзіне сенімділікті тәрбиелеуде отбасы мен педагогтар шешуші роль атқарады. Рухани - адамгершілік тәрбие - екі жақты процесс. Бір жағынан ол үлкендердің, ата - аналардың, педагогтардың балаларға белсенді ықпалын, екінші жағынан - тәрбиеленушілердің белсенділігін қамтитын қылықтарынан, сезімдері мен қарым - қатынастарынан көрінеді.Осы орайда,мектебіміздің 8«а»,7 «а,ә» 6 «а,ә» сыныптарының ұйымдастыруымен «Жыл - анасы,жыл -сұлтаны,жыл -аруы»байқауы 4 турдан өтіп,сыныптар  сынып жетекшілерімен бірлескен таныстырулар мен үй тапсысырмасы ретінде берілген «Домалақ ана,Қозы Көрпеш-Баян сұлу» қойылымдары мен салт-дәстүрді насихаттау мақсатында тұсау кесу,бастаңғы дәстүрлерін көрсетіп,ұлттық құндылықтарымызды дәріптеді.

Категория:

 

2021-2022 оқу жылындағы атқарылған тәрбие шаралары

Автор: admin от 28-06-2022, 16:09, посмотрело: 393

0

«Сенім өзін-өзі басқару» ұйымымен «Ұлылықтың басында ұстаз тұрады » атты ұстаздар арасында  эстафеталық жарыс өтілді ұстаздар күніне байланысты. Аталған жарысқа  жалып 4 бірлестіктен  4 команда қатысты. Осы командалар арасында  «Жалын » тобымен қатыстым.  Соңында марапаттау  рәсімі  жүргізіліп, қатысқан  командаларға  бағалы сыйлықтар берілді. Ұлағатты ұстаздар мерекесі осы жылы ерекше шарамен есте қалды. 

Жас қыран» ұлдар ұйымымен  ұлдар тәрбиесіне байланысты «Болашақ жастардың қолында » тақырыбында  ұлдар жиналысы болып өтті. Жиналысқа аудандық аурухана  бөлімінің салауатты өмір салтын қалыптастыру жөніндегі маманы Ф.Рахимова  және аурухана психологы С.Джанибекова ,директордың тәрбие ісі жөніндегі орынбасары С.Нургалиева,мектеп психологы М.Әбішова және мектеп мейірағасы А.Аралбек , Жасқыран ұлдар ұйымынын жетекшісі С.Төребек және аға вожатый А.Кишибаеваның қатысуымен жиналыс өтті. Жас қыран ұлдар ұйымының жетекшісі нашақорлыққа жоламау жайында баяндама оқып , аурухана маманы Ф.Рахимова түсіндірме жұмыстарын жүргізді.

Қызғалдақ қыздар ұйымымен қыз тәрбиесіне байланысты 5-7 сыныптар арасында «Қыз тәрбиесі –ұлт  болашағы» және 8-11 арасында                          «Ерте жүктіліктін алдын алу  » тақырыбында мектепшілік қыздар  жиналысы болып өтті. Мақсаты Қыз балаға адамгершілік қасиеттерді  бойына сіңіріп , жүріс-тұрыс  дағдысы, тазалық және жеке бас гигенасын сақтауды, әдепсіздікпен  азғындық  жолға түспеуге  тәрбиелеу.Жиналысқа тәрбие жөніндегі орынбасары С.Нургалиева, аға ивожатый А.Кишибаева, мектеп психологтары М.Омарова, қызғалдақ қыздар ұйымының жетекшісі Қ.Алимбаева қатысты. Жиналыс барысында 5-7 сыныптар арасында           «Қыз тәрбиесі –ұлт  болашағы» туралы қыздар ұйымының жетекшісі Қ.Алимбекова баяндама оқып , қыз тәрбиесінің  маңызы  жайлы түсіндірді. Мектеп психологы М.Омарова қыз тәрбиесіне байланысты  психологиялық тренинг өткізіп, психологиялық кеңес берді. Жиналыста қыз  бойындағы жақсы қасиеттерді  дәріптеу мақсатында  бейне роликтер  көрсетіліп, қыздардың ойымен бөлісті. 8-11 арасында  «Ерте жүктіліктін алдын алу  » тақырыбында жиналысқа  аудандық аурухана бөлімінің акушеркасы М.Байбала, салауатты өмір салтын қалыптастыру  жөніндегі мамандары Р.Арынова, Ф.Рахимова келіп түсіндірме жұмыстарын жүргізді.

    1 қазан "Ұлылықтың басында ұстаз тұрады" атты мұғалімдер күніне байланысты концерт өткіздік. Концертке мектеп мұғалімдері қатысты.Концерттің басын  жүргізушілердің сөзімен бастадық.Жүргізушілер:Збайрова Аяулым,Тоеке Тоғжан болды.Одан кейін Маратқызы Қасиет,Ақылбек Ұлпан,Жұмабекұлы Аманат мұғалімдерге құтықтау сөз айтса,қыздар қазақ биін биледі.Збайрова Аяулым мен Збайрова Мерей "Мектеп" әнін айтып,оқушылар өлеңдер оқыды.Оқушылар өз өнерлерін көрсетіп,Жұмабаева Раббия апай өз сөзін аяқтағаннан кейін оқушылар "Ұстазым"атты хормен қортындылады.

 2021 жылы  23  қыркүйек күні «Есірткі-адамның қасы, аурудың басы» атты 11 сыныптарда  тәрбие сағаты өткізілді.   Тәрбие сағатының негізгі мақсаты:  Есірткі дегеніміз – қазіргі заманымыздың кесел ауруы екендігін, есірткілердің дәуірлерден айырмашылығын, олардың аттары, түрлері, ауру белгілерін ажырата білуге үйретіп, алдын алу жолдарын қарастыру. Оқушыларды достық ұйымшылдық,ынтымақтастық қасиеттеріне баулып, есірткімен күрес жолында белсенді болып өсуге тәрбиелеу.                                          Есірткі орталық жүйке жүйесіне тежеу арқылы әсер ете отырып, мидың нейрондарының арасындағы байланыстарды үзеді, нерв жүйесінің электр сигналдарын өткізу қабілетін бұзады. Нәтижесінде дененің физикалық қабілеті бұзылады, қозғалыс координациясы шаршайды, уақыт пен кеңістікті қабылдау сезімдері өзгергеді, ой-сана тұманданып, нақтылықты қабылдау нашарлайды. Түрлі елестер, галлюцинациялар пайда болады, адам түрлі эмоциялық қалыпты бастан кешіреді. Қабылданған есірткенің түрі мен көлеміне қарай масаң адам өте қозғыш немесе тежелу жағдайында болатындығы 

Қ.Р  2020-2022 жылдарға арналған құқық бұзушылықтың алдын алу кешенді жоспарын жүзеге асыру мақсатында жиындар өткізіліп,түрлі тақырыптарда кездесулер ұйымдастырылдыАталған жиынның бірінде :МДТЖО С.Нургалиева «Қазақстанда салауатты өмір салтына қол жеткізуде, денсаулықты сақтау мен нығайтудағы басты міндеттің бірі – бала құқығын қорғау, зорлық-зомбылыққа қарсы күрес жүргізу» тақырыбында хабарлама жасады. Біздің мектебімізде оқушылар арасында бір-біріне әлімжеттік көрсету, зорлық-зомбылық көрсету бар ма? Оқушылар арасындағы жаппай төбелес сабақ уақытында емес, сабақтан тыс уақыттарда орын алып жататындығы белгілі.Зорлық деген сөздің астарында ұрлау, балалар өлімі, дәстүрлі тәжірибеге байланысты жарақат алу, сондай – ақ жыныстық, психикалық және тұлғалық балаларға қатысты тәртіп шаралары сияқты тұлғалық жазалауды қосқанда қиянат жасау түсінігі жатыр. Конвенцияда балаларға қатысты зорлықтың қандай да түрі болсын, қай жерде болсын ешқандай ақтала алмайды делінген. Зорлық көрген балалар көбінесе тамақтанбайды да түрлі ауруларға ұшырайды, мектепте нашар оқиды, өзін – өзі бағалауы төмен болады. Конвенцияға сәйкес балаларға қатысты зорлық көрсету адам құқықтарының бұзылғандығын білдіретіндігін айтып өтті.

 «Сіздің    балаңыздың  таңдауы  қандай ?» тақырыбында ата –аналар жиналысы өтті.                                                                                                                                                                                     Жалпы  жиналыстың мақсаты:   Ата-ананың бала тәрбиесіндегі қарым қатынасы  туралы түсініктер беру арқылы  ата  аналардың  білімдерін көтеруге көмектесу. Балаларына жылулығын  сезіндіру,  қаншалықты  балаларына  көңіл  бөлетіндіктерін  білу. Тәрбие  процесіндегі  қиындылықтарды  біз боп, сіз  боп  пікірлесе  отырып, ойымызды түйіндеп,  өмір  жолында  пайдалану.                                                                                                    Қазақ жас ерекшелігіне неге мән берген ?                                                                                                                      – Кішкене кездерінен олардың алдымен сабақтарын оқып, дұрыс білім алуына көп көңіл бөлген. Сабақтан босаған уақытта үй шаруасына баулыған. Болашақта қоғамға пайдалы болып өсулерін мақсат еткен. Бірақ бала тәрбиесінде ата-ананың ғана емес, мұғалімнің де қосар үлесі зор. Сондай-ақ араласатын ортасы да сана-сезімі енді қалыптасып келе жатқан баланың өмірінде үлкен рөл атқарады.Қазақ "ер баланы алты жасқа дейін хандай көр, алты жастан құлыңдай жұмса, 16 жастан кейін сырласыңдай көр" деп, жасына қарай тәрбие берген. Сөйтіп ұл баланы 13 жасынан бастап отау иесі болуға дайындаған. Өйткені қазақ салтында ұл бала 13 жасында балиғат жасына жеткен болып саналатын. Сондықтан ата-ана, бауырларының алдында жауапкершілікті санасына сіңіре бастаған.Қазақ баласын үш-ақ ауыз сөзбен тәрбиелеген: Ұят болады. Жаман болады. Обал болады. Ұят болады дегені – өлімнен ұят күшті, жаным арымның садағасы дегені.                         Жаман болады дегені – жақсы сөз жарым ырыс, жамандықтан аулақ жүр, жақсының шарапаты, жаманның кесапаты тиеді дегені. Обал болады дегені – әр нәрсенің сұрауы бар, саған түкке тұрғысыз болған нәрсе басқа біреуге өте қымбат болуы мүмкін, ешкімге көлеңкең түспесін дегені. Қазақ қоғамында бала тәрбиесіндегі әкенің рөлі қандай болған?Бұл тәрбие ұл баланың отбасына, балалар мен аналарға, ел-жұртына қамқоршы, қорған болу сезімін жоғарылатады. Сонымен қатар намысқой, батыл, батыр, халықшыл азамат болып қалыптасуына жол ашады деп түсінген.Сондықтан Ахмет Байтұрсынов айтқандай "Баланы ұлша тәрбиелесең – ұл, құлша тәрбиелесең – құл болмақшы" деп балаға дұрыс жол сілтеу ата-ананың басты міндеті, – дейді психо-аналитик Зүбайда Кененбаева.Олай болса,өз міндеттеріңізге немқұрайлы   қарамаңыздар  дегім келеді.  Күн тәртібіндегі  екінші  мәселе бойынша   жасөспірімдер  инпекторы  Қоқымбаев Жасұлан  «Жасөспірімдер арасындағы құқық бұзушылықтың әсері»Мемлекетіміздің бүгіні мен  ертеңін өрге  бастырар жас  жеткіншектер екені  баршамызға мәлім. Болашақтың тізгінін ұстайтын олардың  алдағы  атқарар іс-әрекеттерінің түп тамыры  бүгінгі күнмен тығыз байланысты десек, артық айтқандық емес. Қазақстан Республикасы  өз тәуелсіздігін, егемендігін алғаннан бері жастар саясатына аз көңіл бөлмегендігін  байқауымызға болады . Көптеген жастар ісі  бойынша қоғамдық ұйымдар  құрылғандығы тағы да белгілі. Ел өмірінің қай кезеніне  жіберсек те, балалар  тағдыры  кімді болса да бейтарап қалдырмай, олар жөніндегі  ой қозғар өзекті мәселелерді, аталы қауым еш  уақытта аттап өтпеген.Кейінгі уақытта  жастар арасында  құқық бұзушылық әрекеттердің көбеюі  ешкімді таңқалдырмаса керек. Соның ішінде кәмелетке толмаған жасөспірімдер арасындағы  істелінетін қоғамдық жат қылықтары кең  етек жаюда.Жалпы  адам жақсы-жаманды отбасынан біліп, оның қыр-сырын бойына сіңіреді. Өйткені, балалардың алғашқы өсіп-өнуі, қалыптасуы, әлеуметтік қарым-қатынасы, байланыстары, іс-қимылдар мен мінез-құлық нормаларын меңгеруі  отбасынан басталады. Отбасы баланың адамгершілік, тұлғалық қасиеттерін, жеке қабілеттерін дамытып, белсенділікке, шығармашылыққа жігерлі, қайратты, адал болуға тәрбиелейді.

Сондықтан да жасөспірімдердің адамға, қоғамға, жалпы мемлекет пен ұлтқа  көзқарасы  ата-ананың  көрсеткен тәлім-тәрбиесіне байланысты  қалыптасады. Кәмелетке толмағандардың қылмыс жасауына от басында әке- шешесінің тату тұруы, отбасында әке-шешесінің біреуі болмауы немесе екеуініңде болмауы әсер етеді.  Сондықтан да жақсы тәрбие  мен от басындағы жағдайдың жасөспірімдер өмірінде алатын орыны ерекше. Әрбір отбасы қоғамның кішкентай бір бөлігі болып табылатындықтан қоғамды өркениеттілікке жеткізу, ең алдымен, әр отбасындағы өмірді дұрыс ұйымдастырудан басталмақ.Бұл келеңсіз жағдайдың негізгі себептері бір жағынан отбасында ата-ана мен баланың арасындағы тығыз қарым-қатынастың болмауы, ата-ананың бала тәрбиесіне жете мән бермей, немқұрайлы қарап, баланың «қарны тоқ, киімі көк» болса болдының кейпін келтіруі болса, екінші жағынан әр үйдің ерке баласы болған жастың жұдырыққа жүгініп, бірін-бірі мойындамай, «өз дегенімді істетемін» деудің салдарынан орын алуда. Құқық бұзушылықтың ұшығуының тағы бір себебі: жастардың шетел кинофильмдеріндегі дөрекі, ұрып соғар, басқаны кемітудің арқасында «батыр» болатын кейіпкерлерге елік-теуі .Әрбір құқық бұзушылық пен қылмыс - бір отбасы үшін орны толмас қайғылы оқиға. Қылмыстың нәтижесі біреуді өлімге, енді бірін мүгедектікке апарса, біреу өз өмірінің болашағына балта шауып, темір тордың ар жағында қалады. Қалай десек те, құқық бұзушылық жақсылыққа апармайтынын естен шығармайық.Жас балалардың  құқықбұзушылығына бос  уақыттың  көптігі, пайдалы іспен  айналыспаушылық, ата-ана тарапынан бақылаудың өз  дәрежесінде болмауы, құқықтық білімінің аздығы, сан саласы жақсы істермен қызықтырып, өзіне тартатын  аулалық клубтардың жабылуы басты себепкер болып, мектептен бос уақытында не істерін білмей, еріккен баланың қандай болса да  еліктеушілік  танытуына әкеліп соғуда.Жас жеткіншектің құқық бұзушылық жолына тез  икемделіп, ересектер ықпалына еруі ата- ананың кінәсі. Егер әрбір ата-ана баласының сабақтан тыс уақытта қандай іспен шұғылданып жүргенін күнделікті бақылап отырған болса ,  өкінішті жайлардың аз болары сөзсіз. Баланың достарының кім екенін, мектепте қалай оқитынын қадағалау ата-ана тарапынан күнделікті  дағдыға айналса, бақылаудың барын сезінген бала құқық бұзушылыққа сирек барар еді.Қазақстан Республикасының заңы (ҚҚР ҚК-нің 15 бабы) қылмыстық жауапкершілік жасын жалпы қылмыстар үшін 16 жастан, ал саналы түрде істелген ауыр қылмыстар үшін 14 жастан белгіленген.Мемлекетіміздің Ата Заңының 1-бабында Қазақстан Республикасы өзін демократиялық, құқықтық және әлеуметтік мемлекет ретінде орнықтырылды. «Оның басты қазынасы – адам және адамның өмірі, құқықтары мен бостандықтары» деген қастерлі сөз бар. Құқықтық мемлекет құрамыз деген заманда әрбір адам өз құқықтарын жете біліп, жалпы заң білімі саласынан мағлұмат алғаны дұрыс. Заңды аттамай, тура жолмен жүріп, еліне адал қызмет еткен азамат қана мұратына жетеді.    Біз болашағы еркін де жарқын қоғамда өмір сүргіміз келсе, бесігімізді түзеп, өскелең ұрпақтың тәрбиесіне ерекше мән бергеніміз жөн болар
Ата-аналардың     жиналыс кезіндегі    сәті
1. «Сіздің    балаңыздың  таңдауы қандай ?»  тақырыбында  оқылған    лекциядан  алған  мәліметтерді   үнемі  жадында ұстап  балларына ескертіп отыру әр ата-анаға міндеттелінді.                                                                                                       

2. Күн тәртібіндегі  екінші  мәселе бойынша   жасөспірімдер  инпекторы  Қоғамбаев Жасұланның   «Жасөспірімдер арасындағы құқық бұзушылықтың әсері» тақырыбындағы  оқылған   лекциясындағы  айтылған  қағидаттарды  естен шығармай балларына үнемі ескертіп отыру әр ата-анаға міндеттеді.Ағымдағы жылдың 6 қазан  күні «Қыз тәрбиесі – ұлт болашағы» тақырыбында қыздар ұйымының жетекшісі  Қ.Әлімбаеваның ұйымдастыруымен  11-9  сынып қыздары арасында жиын откізіліп,қазақ отбасының маңызды қызметтерінің бірі –тәрбие. Ата-ананың міндеті –жас ұрпаққа аға ұрпақтың әдет-ғұрпын, адамшылық, адамгершілік, инабаттылық, сыйлау қасиеттерін сіңіру екенін түсіндірді. Әсіресе қазақ отбасында басқа ұлттарға қарағанда қыз бала тәрбиесі ерекше орын алатындығы айтылды. Қазақ халқы қыз баланы ардақтап ұстаған, оның көңілін қалдырмаған, оған қарсы сөйлемеген, оны мәпелеп өсірген және де қатал ұстап, оның тәрбиесіне ерекше көңіл бөліп қарағандығын тілге тиек етті..

Қыз бала тәрбиесінде ананың орны ерекше. Ана қыз бала тәрбиесінде әкеге қарағанда ерекше қызмет етеді. Қыз бала анаға бір табан жақын ғой. Басқа ұлтқа қарағанда біздің қазақ келіншектерінің бойында ізеттілік, ар – ұят, ұялшақтық, үлкенге қызмет көрсету, үлкеннің алдын кесе – көлденең кесіп өтпеу, жаны ашу қасиеттері басымырақ сияқты. Осындай қыз балаға тән қасиеттерді қызының бойына сіңіретін ең бірінші – ол анасы. Қыз баланы жастайынан үй сыпыруды, яғни үйді таза ұстауға, төсек жинауға, ас пісіру, шай құю, кесте тігу, т.б. жанұяның үй жұмысын үйретуді анасы мен әжесі өз міндеттеріне алған.Сол себепті көбінесе апа,әжелеріңнен сабақ алып отыру артық болмайтындығы айтылды.

 Қыз баланы келешек ана, бала тәрбиешісі, жанұя ұйтқысы деп түсінген халқымыз оның еңбексүйгіш, өнерлі болып өсуімен қатар көрікті болып өсуіне де ерекше көңіл бөлгендігін ескертті.


Кеңес Нұпейісұлы атындағы мектеп-лицейі   директорының  тәрбие орынбасары С.Нургалиеваның  ұйымдастыруымен аға вожатый А.Кішібаеваның,мектептің қыздар ұйымының жетекшісі  Қ.Әлімбаеваның , мектеп психолыгтары М.Омарова  мен М.Әбішевалар және аудандық  аурухананың акушері Байбала Мақпалдың ,«Нашақорлыққа қарсы күрес» бөлімінің маманы  Ф.Рахимова  мен аурухана психологы С.Джанибекова  сынды мамандардың қатысуымен  «Ерте жүктіліктің алдын алу»шарасы бойынша 8, 9 ,10 ,11 – сынып қыздары арасында  жиын өткізілді. Директорының  тәрбие орынбасары С.Нургалиеваның сөзінде: «Қазір отбасында қыз бала тәрбиесі қандай?Ия, кейбір отбасында бұл тәрбие өзмәнін жоғалтқан. Қазіргі қыздардың бойынан қазақ ұлтына жат қылықтар көптеп кездеседі. Мысалға айтатын болсақ: темекі тарту, жеңіл жүрістері, көпшілік ортада өзін - өзі ұстау этикасын білмеу. Міне осындай жан түршігерлік қылықтардың біздің қазақтың қыздарының бойынан табылуы өте өкінішті – ақ.

Қыз баланың жақсы болып өсуіне оның өскен ортасының, бірге жүрген құрбы – құрдастарының, дос – жарандарының да әсері күшті. Қазақтың «Қызың өссе, қызы жақсымен ауылдас бол», «Қызға қырық үйден тыйым» деген нақыл сөздері сол өмір тәжірибесінен алынған. Сонымен қазіргі заманғы қыздардың бойынан ақылдылық, инабаттылық, сымбаттылық, көріктілік және де іскерлік қасиеттері де табылуға тиіс. Халық «Өнерсіз қыздан без, өнегесіз ұлдан без» деген. Ұлы Абай атамыз «Ары бар, ақылы бар, ұяты бар ата – ананың қызынан қапы қалма» деген екен.Демек, болашақ жас ұрпақты адамгершілігі мол, иманды, өнегелі, өнерлі етіп тәрбиелеу қазіргі отбасындағы үлкен міндет. Сонымен қазақ отбасында тәрбиенің негізі – ұлттық салт – дәстүрлер.

Тәрбие отбасынан басталады. Қазақ отбасындағы қыз бала тәрбиесі оң жолға қойылуы керек. Келешекте ұлттық салт – дәстүрлермен тәрбиеленген қыздар ел қорғайтын ұлтжанды жас ұрпақты тәрбиелей алатынына біз сенімдіміз» деп өз сөзін аяқтады.                                                                                                             Аудандық аурухананың акушеркасы М.Байбала  «Жас қыздардың ішінде ненің халал,ненің харам екенін,оның зардап,зиянын түсінбей жақсы көрген жігітімен жыныстық қатынасқа түсіп,кәмілетттік жасқа толмай екіқабат болып қалатындар да көп.Ерте жүктілік деп 13-19 жаста болатын жүктілікті айтады. Осы уақытта қыз балаларда өтпелі жас кезеңі басталып, гормондық қайта құрылу жүреді. Медицицнада 18 жасқа дейін болған жүктілік ертежүктілік деп саналады.Ерте жүкті болудың зияны? Қыз балалардың дене мүшелері 18жасқа дейін қалыптасып өседі.Ағза толық жетілмеген кезде жыныстық қатынасқа түсу де,жүкті болып қалып, босануы да өте ауыр болады,денсаулығына зиян келтіреді.Ерте жүкті болып қалған қыздарда жиі кездесетін аурулар:аяқтың күп болып ісуі,қан қысымының көтерілуі,ашуланғыштық,жүйке күйзелісі,ұйқысыздық.Осындай жағдайда операция (ота)жасатып,баласын алдырып тастайтын болса,денсаулығы күрт нашарлайды,енді қайтып бала көтере алмай,бедеу болып қалуы әбден мүмкін.  Кез-келген қыз бала ерте жүкті болып қалғанында әлі әйел болып қалыптасып үлгермегендіктен,психологиялық дағдарысқа ұшырайды.Жасөспірім қыз күнәсіне қысылып,әке-шешесінің,туған-туыстарының қас-қабағына қарап,жабырқап жасиды,қайғыға батады,қорланып қысылады.Елдің көзіне түсуден қашады,тасада тығылып өмір сүреді.Жүктілігі енді біліне бастағанда оны жасыру үшін белдік,орамал,белбеумен  қатты тартып тастайды да,іштегі баланың толық жетіліп,дамуына зиян тигізеді. Оған қоса қоршаған орта, телефон,компютор, тамақтануымыз,қозғалысымыз т.б әсері.Содан туған бала әлжуас, қан аз, түрлі кемістіктермен туылуы  болуы мүмкін.                                                                                       Ерте жүктілік немен қауіпті?Жүктілік кезінде ағза күшейген тәртіпте жұмыс істейді – жүрек-қан тамыры,эндокриндік жүйе және ішкі органдарға үлкен жүктеме артылады. Бұның қиындығы жасөспірімнің гормондық қайта құрылуы жүктілік қайта құрылуға жүктелгені.Жас аналарда көбінесе плацентарлық тапшылық, анемия, токсикоздар болады. Қыз балалардың ағзасы осындай жүктемелерге әзір  емес! Ерте жүктіліктің қандай профилактикасы бар?Проблемамен күресудің ең үздік тәсілі –проблемадан сақтану.

                                                                                                                                                                                                                                                         

Жоспарланбаған жүктіліктен сақтанудың тәсілдері туралы ата-анамен жиі әңгімелесу керек. Жыныстық тәрбие туралы кітаптар оқу. Егер қыз бала жыныстық қатынасқа ерте түссе, оның салдарын білуі керек. Осындай өмірге ол дайын ба? Баланы көтеріп,өмірге әкеле ала ма? Егер ол ерте жүктілікке әзір болмаса, ол сақтанудың жолдары және құралдары туралы толық ақпараттануы керек.Балаларымызға ұл мен қыз баланың жыныс мүшелерінің анатомиялық-физиологиялық фукциясының ерекшеліктерін ерте жастан түсіндіре беру қажет. Отбасында әкесі ұлына,шешесі қызына жыныстық қатынасты ерте бастаудың неге әкелетінін түсіндіру,сонымен қатар үлкендер жыныстық қатынасқа түсуін жасөспірімдерге көрсетпеуі қажет(бұл жыныстық қатынасқа ерте түсуіне себепші болады). Контрацепция мәселесіне келетін болсақ,онда жасөспірім қыздарға жүктіліктен және жыныс жолдарымен берілетін аурулардан сақтану әдістерін мұқият түсіндірген жөн. Жасөспірім қыздар алғаш рет қандай жағдайда жыныстық қатынасқа түседі,оған не себеп болады-деген сауалға дәрігерлер мен психологтар,құқық қорғаушылар мынандай жауаптар қайтарады. Еркекпен ерте жақындасудың зардабы да,салдары да көп.Ойда жоқта жүкті болып қалу жас қыздардың денсаулықтарын құртады.Көптеген жағдайларда өмірлеріне қатты нұқсан келтіреді.Қазір бедеуліктің 16 пайызы,тұңғыш біткен баланы алдырып тастау себепкер.Осы жөнінде  мектептерде 15-18 жас аралығында жасөспірімдер арасында жүктіліктен сақтану,ерте жыныстық қатынасқа түсудің зардаптары жөнінде денсаулық сақтау мекемелерінің қызметкерлері баяндама,дәріс сабақтар оқып тұрады.Санитарлық-ағарту жұмыстары да жүргізіледі. Бүгінгі күні сіздермен кездесіп,мүмкіндігінше толық кеңес беріп өттім» ,деді өз сөзінде.   Мектебімізде сонымен қатар дін қызметкері А.Сығаевпен «Өмір қымбатсың маған» тақырыбында   жогарғы сынып оқушыларымен кездесу болды.
 14.10.2021 жылы "Самұрық" дебаттық клубының ұйымдастыруымен "Болашақ-жастардың қолында" атты ой-пікірталас сайысы өтті. Аталған сайысқа 9-10 сыныптар арасынан «Ұландар» және «ЖаStar» тобы бақ сынады. Ой-пікірталас сайысында жалпы 2 сұрақ бойынша ой қозғалды.      Бірінші: «Қазіргі жастардың жағдайы қалай? Біз болашағымызды жастарға сеніп тапсыра аламызба?» Бірінші сұрақ бойынша «Ұландар» командасы даттаушы , «ЖаStar» тобы жақтаушы болды. Әр команда өздеріне берілген сұрақтарға жоғары мәдениеттілікпен жауап беріп, өз ойларын ашық жеткізе білді.           Екінші сұрақ: «Жастарға мемлекетімізді дамытуға, болашағымызды жарқын етуге қаншалықты мүмкіндіктер қарастырылған?» Екінші сұрақ бойынша «Ұландар» командасы керсінше жақтаушы , ал «ЖаStar» тобы даттаушы болды. Екінші сұрақта  командалар өз ойларын  еркін жеткізіп, ашық түрде талқылады. Пікірталас сайысында қазылар алқасында мектеп директорының тәрбие-ісі жөніндегі орынбасары Нұргалиева.С.С , әлеуметтік педагог, қазақ тілі және әдебиет пәнінің мұғалімі Ибрайымова Әйгерім және қазақ тілі және әдебиет пәнінің мұғалімі Бейсенова Гулдана қазылық етті. 

Категория:

 

Қорытынды аттестатция

Автор: admin от 28-06-2022, 15:58, посмотрело: 76

0

11 сыныпты-20 оқушы бітіреді, 1 оқушы үйден оқиды, денсаулығына байланысты емтиханнан босатылған. 1 оқушы Ілік Ұлпан «Алтын белгімен» , 1 оқушы Ханет Аружан «Үздік аттестатпен» аяқтады. . 

9 сыныпты -40 оқушы бітіреді, 6 оқушы «Үздік аттестат» алды.


Категория: Сабақ кестесі

 

2021-2022 оқу жылындағы қозғалыс есебі, білім сапасы

Автор: admin от 28-06-2022, 15:55, посмотрело: 80

0 Оқу жылы ішінде оқушылардың ІҮ тоқсан және жылдық қозғалыс есебі, білім сапасы, сыныптар бойынша   пәндердің білім сапасы алынып отырды.  

2021-2022 оқу жылының жылдық оқушылар қозғалысы туралы лездеме ақпараты





1 кластар

2 кластар

3 кластар

4 кластар

Барлығы 1-4кл

5 кластар

6 кластар

7 кластар

8 кластар

9 кластар

Барлығы 5-9кл

10 кластар

11 кластар

Барлығы 10-11кл

Жалпы 1-11кл



барлығы

қызы

барлығы

қызы

барлығы

қызы

барлығы

қызы

барлығы

қызы

барлығы

қызы

барлығы

қызы

барлығы

қызы

барлығы

қызы

барлығы

қызы

барлығы

қызы

барлығы

қызы

барлығы

қызы

барлығы

қызы

барлығы

қызы

1

2021 - 2022 оқу жылының 05.09 басындағы оқушы саны /барлығы/

30

11

51

19

37

14

38

12

156

56

39

14

46

19

38

20

36

20

40

27

199

100

27

5

20

13

47

18

402

174

2

КЕЛГЕНДЕР

2

1

2

2

1

1

2

1

7

5

1

1

2

0

2

1



5

3

10

5

1

0

1

1

2

1

19

11

3

соның ішінде мектептерден

2

1

2

2

1

1

2

1

7

5

1

1

2

0

2

1



5

3

10

5

1

0

1

1

1

1

19

11

4

ауданнан

1

1

2

2



1

1

4

4

1

1







3

2

4

3



1

1

1

1

9

8

5

облыстан

1

0



1

1

1

0

3

1



2

0

1

0





3

0







6

1

6

республикадан















1

1



2

1

3

2

1

0



1

0

4

2

15

қосымша қамту































16

КЕТКЕНДЕР / барлығы/

2

1



3

1



5

2



4

1

1

0

2

2

5

2

12

5

1

0

1

1

2

1

19

8

17

соның ішінде мектептерге

2

1



3

1



5

2



4

1

1

0

2

2

5

2

12

5

1

0

1

1

2

1

19

8

18

ауданға

1

1







1

1



1

0



2

2



3

2







4

3

19

облысқа

1

0



3

1



4

1



1

0

1

0



1

0

3

0







7

1

20

республикаға













2

1





4

2

6

3

1

0

1

1

2

1

8

4

35

2021-2022 оқу жылы ІҮ тоқсанның аяғындағы оқушы саны /барлығы/

30

11

53

21

35

14

40

13

158

59

40

15

44

18

39

21

34

18

40

28

197

100

27

5

20

13

47

18

402

177

Сыныптар бойынша білім сапасы2021-2022 оқу жылы;


І- тоқсан

ІІ- тоқсан

ІІІ- тоқсан

ІҮ- тоқсан

жылдық

сыныптар

барлық оқушы саны

"5"

"4"

"3"

білім сапасы %

үлгерімі %

барлық оқушы саны

"5"

"4"

"3"

білім сапасы %

үлгерімі %

барлық оқушы саны

"5"

"4"

"3"

білім сапасы %

үлгерім

барлық оқушы саны

"5"

"4"

"3"

білім сапасы %

үлгерімі %

барлық оқушы саны

"5"

"4"

"3"

білім сапасы %

үлгерімі %

2 а сынып 

26

8

10

8

69,2

100

26

8

10

8

69,2

100

27

8

12

7

74

100

27

8

12

7

74

100

27

8

12

7

74

100

2 ә сынып

26

11

8

7

73

100

26

11

8

7

73

100

26

10

8

8

69,2

100

26

8

9

6

65

100

26

11

8

7

73

100

барлығы 2-сынып

52

19

18

15

71,1

100

52

19

18

15

71,1

100

53

18

20

15

71,6

100

53

16

21

13

70

100

53

19

20

14

73,5

100

3 а сынып 

18

8

6

4

77,7

100

18

8

6

4

77,7

100

18

9

5

4

77,7

100

18

9

5

4

77,7

100

18

9

5

4

77,7

100

3 ә сынып

17

8

5

4

76,4

100

17

9

5

3

82,5

100

17

7

6

3

81,3

100

17

8

5

4

81,2

100

17

8

5

4

81,2

100

барлығы 3-сынып

35

16

11

8

77

100

35

17

11

7

80

100

35

16

11

7

77,1

100

35

17

10

8

77,10

100

35

17

10

8

77,10

100

4 а сынып 

20

7

7

6

70

100

21

8

7

6

76,1

100

21

7

9

5

76,10

100

21

7

9

5

76,10

100

21

7

9

5

76,10

100

4 ә сынып

18

8

4

6

66,6

100

19

9

4

6

68,4

100

19

6

6

7

68,4

100

19

7

5

7

63,1

100

19

7

5

7

63,1

100

барлығы 4-сынып

38

15

11

12

68,4

100

40

17

11

12

70

100

40

13

15

12

70

100

40

14

14

12

76,1

100

40

14

14

12

76,1

100

барлығы 1-4 сынып

125

50

40

35

72

100

127

53

40

34

73,2

100

128

47

46

34

72,6

100

128

47

45

36

73,4

100

128

50

45

33

73,4

100

5 а сынып

20

7

9

4

80

100

20

9

7

4

80

100

21

10

6

5

76

100

21

6

8

7

66,6

100

21

10

6

5

76

100

5 ә сынып 

19

6

6

7

68,4

100

19

6

7

6

68,4

100

19

6

7

6

68,4

100

19

6

7

6

68,4

100

19

6

7

6

68,4

100

барлығы 5-сынып

39

13

15

11

74,2

100

39

15

14

10

74,3

100

40

16

13

11

72,5

100

40

12

15

13

67,5

100

40

16

13

11

72,5

100

6 а сынып 

23

4

10

9

60,8

100

23

4

13

6

73,9

100

23

4

14

5

78,2

100

23

4

11

8

65,2

100

23

4

13

6

73,9

100

6 ә сынып

21

4

7

10

52,4

100

22

4

9

9

62

100

21

4

11

6

71,5

100

21

4

11

6

71,4

100

21

4

11

6

71,4

100

барлығы 6-сынып

44

8

17

19

56,6

100

45

8

22

15

66,6

100

44

8

25

11

75

100

44

8

22

14

61,1

100

44

8

24

12

72,7

100

7 а сынып 

24

4

19

1

96

100

23

7

16

0

100

100

23

8

15

0

100

100

23

7

16

0

100

100

23

8

15

0

100

100

7 ә сынып 

15

0

8

7

53,3

100

15

0

8

7

53,3

100

16

0

9

7

56,2

100

16

0

9

7

56,2

100

16

0

9

7

56,2

100

барлығы 7-сынып

39

4

27

8

50,6

100

38

7

24

7

81,5

100

39

8

24

7

82

100

39

7

25

7

82

100

39

8

24

7

82

100

8 а сынып 

21

5

12

4

81

100

20

4

15

1

95

100

19

7

12

0

100

100

19

7

12

0

100

100

19

7

12

0

100

100

8 ә сынып 

15

0

6

9

40

100

16

0

8

8

50

100

15

0

7

8

46,6

100

15

0

8

7

53

100

15

0

8

7

53

100

барлығы 8-сынып

36

5

18

13

60,5

100

36

4

23

9

75

100

34

7

19

8

76,4

100

34

7

20

7

79,4

100

34

7

20

7

79,4

100

9 а сынып 

20

7

11

2

90

100

20

7

13

0

100

100

19

7

12

0

100

100

19

7

12

0

100

100

19

7

12

0

100

100

9 ә сынып 

24

0

7

17

29,1

100

21

0

8

13

42

100

21

0

12

9

63,1

100

21

0

12

9

64,5

100

21

0

12

9

64,5

100

барлығы 9-сынып

44

7

18

19

56,8

100

41

7

21

13

68,2

100

40

7

24

9

77,5

100

40

7

24

9

77,5

100

40

7

24

9

77,5

100

барлығы 5-9 сынып

202

37

95

70

65,3

100

199

41

104

54

72,8

100

197

46

105

46

76,6

100

197

41

106

50

75,6

100

197

46

105

46

76,6

100

10 а сынып 

16

2

12

2

87,5

100

16

3

12

1

93,7

100

18

4

13

1

94,4

100

18

4

13

1

94

100

18

4

13

1

94

100

10 ә сынып 

11

0

7

4

63

100

11

0

6

5

54

100

9

0

5

4

55,5

100

9

0

5

4

44

100

9

0

5

4

44

100

барлығы 10-сынып

27

2

19

6

75,2

100

27

3

18

6

77,7

100

27

4

18

5

81,4

100

27

4

18

5

81,4

100

27

4

18

5

81,4

100

11 а сынып

12

2

7

3

75

100

11

2

7

2

81

100

12

2

10

0

100

100

12

2

10

0

100

100

12

2

10

0

100

100

11ә сынып

8

2

5

1

87,5

100

8

2

5

1

87,5

100

8

2

5

1

87,5

100

8

2

5

1

87,5

100

8

2

5

1

87,5

100

барлығы 11 сынып

20

4

12

4

81,2

100

19

4

12

3

84,2

100

20

4

15

1

95

100

20

4

15

1

95

100

20

4

15

1

95

100

барлығы 10-11 сынып

47

6

31

10

78,2

100

46

7

30

9

80,4

100

47

8

33

6

87,2

100

47

8

33

6

87,2

100

47

8

33

6

87,2

100

барлығы 1-11 сыныпта

374

93

166

115

69,2

100

372

101

174 

97

73,9

100

371

101

183

87

76,5

100

372

96

182

94

75

100

372

103

183

87

76,8

100

Категория:

 

Олқылықтармен жұмыс

Автор: admin от 28-06-2022, 15:50, посмотрело: 404

0

2021-2022 оқу жылының өзекті міндеттерінің бірі өткен оқу жылындағы білім алушылардың біліміндегі олқылықтарды анықтау және білімін толықтыру болып табылады. Олқылықтарды анықтау және толықтыру бойынша жұмыс әр мұғалім қызметінің ажырамас бөлігі болуы тиіс. Әрине, бұл жұмыс маңызды және өте күрделі. Сондықтан білім алушылардың біліміндегі олқылықтарды анықтау және жою бойынша іс-шараларды жүйелі және жоспарлы түрде жүргізілді.

Әр пән иелері сыныптардағы оқушылардың білімінде кеткен олқылықтарды анықтау барысында тест, бақылау жұмыстарын алып, талдай отырып, олқылықтарды анықтап, жоспар құрып, қосымша сабақтар ұйымдастыра отырып және сабақ кезінде тақырыптар бойынша қосымша тапсырмалар орындай отырып жыл бойы жұмыс атқарды. 


Категория: Мұғалімдер шығармашылығы

 
Назад Вперед